Suzuki SX4 — wymiary, silniki, ceny

Suzuki jest japońskim producentem samochodów osobowych, który znany jest głównie przez swoje hatchbacki, crossovery oraz SUVy. Pozostałe typy nadwozia dziś nie są już obecne w gamie modelowej japońskiego producenta i na przykład wprowadzenie sedana na rynek nie okazało się sukcesem. Jednym z aut, które jednak taki sukces odniosło jest Suzuki SX4, czyli mały crossover. Jaka jest historia tego modelu, obecne wymiary, gama silnikowa i ile on kosztuje?

Suzuki SX4 – historia modelu

Suzuki SX4 to niezwykle ciekawy projekt. Powstał on bowiem w 2006 roku i został zaprojektowany przez samego Giorgetto Giugiaro. Prezentacja odbyła się w trakcie Międzynarodowego Salonu Samochodowego w 2006 roku. W trakcie produkcji Suzuki nie działało jednak samodzielnie. W stworzeniu tego modelu japońskiej marce pomagał Fiat, który na rynek wypuścił też bliźniaka, czyli Fiata Sedici. Model włoskiej marki nie okazał się jednak sukcesem i dziś w europie jest dość rzadko spotykany.

Ciekawy punkt w historii tego modelu dotyczy jego wersji Suzuki SX4 WRC. Z pomocą przystosowanego do rajdów auta, które zostało odchudzone, obniżone i zmieniono w nim w zasadzie większość kluczowych części, Suzuki starało się rywalizować w WRC, czyli w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Co ciekawe, w stworzeniu tego auta pomogli francuscy inżynierowie odpowiedzialni za Peugeota 206 WRC, czyli samochód, który wygrał 24 rajdy, a także w latach 2000-2002 dwukrotnie zdobywał mistrzostwo świata konstruktorów i pozwolił Marcusowi Gronholmowi na zdobycie dwóch tytułów mistrza świata kierowców. Auto zostało jednak wycofane po pierwszym pełnym sezonie, w trakcie którego najlepszym wynikiem było piąte miejsce Pera-Gunnara Anderssona w rajdzie Japonii oraz rajdzie Wielkiej Brytanii.

Sam model był całkiem sporym sukcesem, lecz również nie przetrwał próby czasu. W 2013 roku auto zostało bowiem wycofane i zaczęło być produkowane jako Suzuki SX4 Classic. Idąc dalej po nazewnictwie SX4 następcą został model Suzuki SX4 S-Cross, lecz następca w segmencie B to Suzuki Vitara.

Suzuki SX4 S-Cross było produkowane od 2013 roku. Auto tylko z nazwy jest następcą modelu SX4, a w rzeczywistości należy do segmentu C i walczyło z takimi konstrukcjami jak Nissan Qashqai, Mitsubishi ASX, a także Toyota C-HR. W 2016 roku Suzuki przeprowadziło facelifting auta SX4 S-Cross, który zmienił głównie reflektory przednie, tylne lampy, jednostki napędowe, a także dostępne wyposażenie. Produkcję zakończono w 2021 roku.

Od 2021 roku człon SX4 zniknął i samochód ten jest znany jako Suzuki S-Cross. Produkcja tego kompaktowego crossovera rozpoczęła się w 2021 roku i samochód ma dokładnie takie same wymiary, jak swój poprzednik, lecz został zmieniony od strony wizualnej.

Suzuki SX4 – wymiary

Długość Suzuki S-Cross, czyli najnowszego następcy SX4 to 4300 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 2600 milimetrów. Szerokość nadwozia to 1785 milimetrów, a wysokość sięga od 1580 do 1585 milimetrów. Prześwit to z kolei 175 mm. W bagażniku Suzuki S-Cross można zmieścić 430 litrów. Masa własna w zależności od wersji wynosi z kolei 1195 do 1330 kilogramów.

Suzuki SX4 – silniki

Suzuki S-Cross oferowane jest z jednym z dwóch silników. Pierwszy to jednostka 1.4 Boosterjet Mild Hybrid. Ten silnik może być sparowany jedynie z 6-biegową skrzynią manualną, a moc może być przekazywana przednią oś lub na cztery koła. Moc to 129 koni mechanicznych, a maksymalny moment obrotowy sięga 235 niutonometrów.

Druga jednostka to silnik 1.5 DualJet Hybrid. Ten silnik działa w połączeniu z 6-stopniową zautomatyzowaną przekładnią 6AGS. Moc ponownie może być przekazywana na przednią oś lub na cztery koła. Moc układu hybrydowego wynosi dokładnie 116 koni mechanicznych.

Suzuki SX4 – ceny

Chcąc kupić Suzuki S-Cross w salonie trzeba przygotować 106 900 złotych. W najdroższej konfiguracji wersja z silnikiem 1.4 BoosterJet to koszt rzędu co najmniej 133 900 złotych. W podobnych cenach kupimy już auto z silnikiem 1.5 DualJet Hybrid, gdyż tutaj minimalna kwota to 127 900 złotych. Za najdroższą wersję zapłacimy co najmniej 154 900 złotych.

Oceń!